Lohkva lasteaia Erasmus+ „M.A.G.I.C“ projekti õpiränne Itaaliasse

Septembri lõpus rändasid neli Lohkva lasteaia õpetajat Lõuna-Itaaliasse, Napolisse, Madre Claudio Russo-Solimena lasteaed-alg- ja põhikooli. Lisaks Eestile osalesid „M.A.G.I.C“ projektis Bulgaaria, Kreeka, Leedu ja Itaalia. Napolis elab 3 miljonit elanikku ja nad peavad ennast pizza ja jalkapealinnaks.

Meie peatusime Napoli väikses eeslinnas, Porticis, mis asub Vesuuvi jalamil. Seda linna iseloomustas hullumeelne liiklus, prügised tänavad, pooleliolevad ehitised, ehtne Itaalia pizza ja päikselised itaallased.

Madre Claudio Russo-Solimena lasteaias käivad lapsed vanuses 2,5-5 aastat. Lasteaias nad ei maga, vanemad tulevad lastele järgi kella 13.00ks. Söögisaale Itaalia lasteaedades pole, vanemad panevad toidu neile kaasa. Erivajadusega lapsed osalevad õppetegevustes teistega koos ja neid abistavad rühmas tugiisikud. Lapsi aitasid tualetis toimetamisel selleks eraldi ettenähtud inimesed, kelle jaoks oligi see nende ainus töö. Õpilased kandsid lasteaias ja koolis vormipluuse, mille värvuse järgi oli võimalik eristada nende kooliastet.

Põhikool, kus käisid 10-13.aastased lapsed, asus eraldi majas. Kooli uhkus oli uus aula ja muusikakallakuga klass.  Õppeaasta alguses otsustab muusikaõpetaja, mis pilli laps õppima asub. Meile tutvustati rahvuskangelast Pulcinellat, kelle meelistegevuseks on pizzasöömine ja tarantella tantsu tantsimine. Laste juhendamisel meisterdasime ka meie endale lõngast nukud, mille tõime mälestuseks reisilt kaasa.

Õppetegevuste kõrvalt jäi meil aega tutvuda erinevate kultuuriliselt oluliste paikadega.  Külastasime Pietrarsa rongimuuseumit, Napoli kirikuid täis vanalinna, Pompei linna, Capodimonte kunstimuuseumit, Napoli linnavalitsust, kus iga riigi koordinaatorile kingiti aukülalise teenetemärk. Kustumatu mulje jättis meile tuha alt väljakaevatud Pompei linn.

Projekti viimasel õhtul korraldasid kooliõpetajad ja lapsevanemad külalistele rahvuslike toitudega galaõhtusöögi. Meile esinesid muusikaklassi lõpetanud pillimängijad ja mudilaskoor. Eestlastepoolseks kingituseks esitas meie õppejuht Anneli  Tõnis mäe loo „Sinu hääl“.

Oleme väga tänulikud, et koroonapandeemia tõttu edasilükatud õpiränne sai teoks. Hoolimata keerukast olukorrast paistsid Itaalia õpetajad silma ülevoolava positiivsuse ja rõõmsameelsusega. Lapse väiksemgi pingutus sai kroonitud juubeldavate kiidusõnadega. Jääme ootama kevadet, et vastu võtta külalised ja tutvustada meie lasteaiaelu.

Tänulikud reisisellid, Anneli, Mari, Helina ja Elis